KONTAKTY

Petra Štěrbová
Horní Babakov 4
Horní Babakov 4
tel: 606878998

PODNOŽE OVOCNÝCH STROMKŮ
Podnože meruněk ( v našem eshopu)

Podnože pro jabloně:

M27 - podnož vhodná pouze pro zákrsky na nejlepších půdách (kvalitní prohnojené pozemky se závlahou). Vyžaduje oporu a slabý růst kompenzuje výrazným zvýšením plodnosti odrůdy.

M9 - podnož vhodná pouze pro zákrsky, má mělce zakořeňující kořenový systém, proto vyžaduje opěru, aby se stromek nevylomil a pravidelnou zálivku, protože mělký kořen nedosáhne pro vláhu, která je hlouběji. Je to nejčastěji používaná zákrsková podnož u nás.

J-TE-E - česká obdoba M9, je bezvirózní a vhodná pouze pro zákrsky. U méně plodných odrůd je lepší M9, má lepší výnos.

P60 - podnož vhodná spíše pro zákrsky, zejména do suchých podmínek. Nevyhovují ji přemokřené a těžké mokré půdy. Vyžaduje oporu.

M26 - podnož vhodná pro zákrsky a čtvrtkmeny. Tato podnož roste o něco silněji než M9 a je i více mrazuodolná. Na horších půdách se hodí pro tvarování zákrsků a na lepších půdách je vhodná i pro čtvrtkmeny. Pozor: není vhodná na přemokřené pozemky, protože tam jí hrozí krčková hniloba.

J-TE-H - podnož vhodná pro zákrsky a čtvrtkmeny. Česká obdoba M26.

MM106 - podnož vhodná pro čtvrtkmen ale i pro polokmen. Univerzální podnož, kterou lze použít i pro nižší tvary úrodných odrůd, které jsou sázeny do horších půdních podmínek. V dobrých podmínkách ji lze využít i na tvorbu polokmene. Právě pro její všestranné využití je nejvíce používaná u našich stromků. Nepotřebuje oporu ani pravidelnou zálivku.

M7 - podnož vhodná pro čtvrtkmen a polokmen. Obdoba MM106, je dokonce trochu odolnější nemocem (spála i krčková hniloba) a extrémnějším stanovištím (sucho, nebo příliš mokro), ale zase oproti MM106 má tu nevýhodu, že silně vytváří kořenové výmladky.

A2 - podnož vhodná zejména pro polokmen a vysokokmen. Velmi vzrůstná podnož je odolná zejména mrazu a proto se hodí do extrémních stanovišť a do vyšších poloh.

 

Podnože pro meruňky:

MYROBALÁN (MY-VS-1, MY-KL-A, a jiné): slivoňová podnož, která vytváří mohutnější kořen, umí lépe vzdorovat nepříznivým podmínkám jako je sucho, ale také příliš velké mokro. Má vliv na lepší zdravotní stav meruněk (snižuje riziko mrtvice) a strom na ní roste spíše bujněji - vhodná spíše pro polokmeny a vysokokmeny (ale důsledným řezem lze vytvořit i čtvrtkmen).

M-VA-1

M-VA-2

M-VA-3 -všechny tyto tři podnože jsou v podstatě u nás speciálně vyšlechtěné meruňky z ČR, které se množí semenem (peckou) a nejsou vhodné do těžkých zamokřených půd, nebo do půd s vysokým obsahem vápníku. Do takových půd se hodí spíše švestkové podnože, např.: myrobalán, viz výše. Všechny tři podnože M-VA mají střední intenzitu růstu (vhodné pro čtvrtkmen a polokmen)

SAINT JULIEN A - podnož do těžších půd, podobně jako třeba myrobalán, s vyšší odolností proti bakteriózám, která netvoří výmladky. Je však spíše náchylnější na šárku. Tato podnož oproti myrobalánu roste výrazně slaběji (cca o 40 %) a je vhodná spíše na tvarování čtvrtkmenů (až polokmenů - na dobrých půdách)